Vysávač – toto by ste o ňom mali vedieť

Facebook
Facebook
Pinterest
Pinterest

 

Vysávač patrí k najobľúbenejším spotrebičom každej domácnosti. Upratovanie s ním je rýchlejšie a efektívnejšie. Dnešné vysávače nielen vysávajú, ale sú vybavené rôznymi ďalšími funkciami. Aby sme vám pri výbere vysávača pomohli, pripravili sme tento článok.

 

domacnost,elektrospotrebic,upratovanie,poriadok,upratovanie domu,upratovanie bytu,upratovanie nehnutelnosti,vysavace,vysavacov,vykon vysavaca,spotrebitelsky magazin,internetovy magazin,skvele citanie,clanok o vysavacoch,spotrebic,poriadok v domacnosti,upratana domacnost,upratovanie domacnosti,funkcie vysavaca,vlastnosti vysavaca,ucinnost vysavaca,prislusenstvo k vysavacu,filter do vysavaca,visavac,vreckovy bezvreckovy,bezvreckovy vysavac,vodny vysavac,vrecko do vysavaca,ako spravne vybrat

ÚČINNOSŤ VYSÁVANIA

Účinnosť vysávania (zvlášť pre tvrdé podlahy a zvlášť pre koberce) a trieda prachových emisií sú uvedené na energetickom štítku vysávača – škála rozmedzia od A po G.

 

Vysávač vyberajte aj podľa toho, aké máte doma podlahy a čo na nich máte. Ak máte dlažbu, plávajúcu podlahu, lynoleum, stačí vám vysávač s priemerným sacím výkonom, keďže bude v podstate iba náhradou za zametanie. Ak máte veľa kobercov, zvážte výkonnejší prístroj. Huňaté koberce s vysokým vlasom účinne povysáva iba vysávač s vyšším sacím výkonom.

 

Čím väčší ťah vysávač má, tým lepšie. Ťah závisí nielen od  výkonu motora, ale aj od veľkosti zberného vrecka či nádoby, jeho priepustnosti ako aj filtra. Netesné spoje ťah znižujú, je dobre si vysávač pred jeho kúpou prezrieť. Vysávač by mal byť vybavený regulátorom sacieho výkonu, aby sa prispôsobil vysávanému povrchu.

 

PRÍSLUŠENSTVO

V závislosti na vysávanom povrchu a vysávaných nečistotách je potrebné zvoliť vhodnú hubicu. Ak máte domáceho miláčika, hľadajte vysávač, ktorý je odolnejší pri vysávaní vypadanej srsti, prípadne obsahuje kvalitnejšiu hubicu na tento účel.

 

Všímajte si aj dĺžku napájacej šnúry a dĺžku hadice (tzv. akčný rádius), prípadne samonavíjací mechanizmus napájacej šnúry. Vďaka veľkorysým rozmerom bude vaše vysávanie oveľa pohodlnejšie.

 

FILTRE

Filtre zbavujú nasatý vzduch nečistôt a z vychádzajúceho vzduchu odstraňujú mikroorganizmy. Najbežnejší je HEPA filter, ktorý bráni povysávaným mikróbom a prachu dostať sa počas vysávania späť do ovzdušia, čo by mohlo spôsobovať problémy najmä alergikom. Filtre môžu byť jednorazové alebo umývateľné a treba ich meniť podľa pokynov výrobcu.

 

VRECKOVÉ vs. BEZVRECKOVÉ

Vreckové vysávače

Sú výkonné a vysajú aj roztoče, lepšie sú s HEPA filtrom. Náhradné vrecká je potrebné kupovať podľa značky vysávača a pravidelne ich meniť, ako aj filtre.

Bezvreckové vysávače

Miesto vrecka majú plastovú nádobu a umývateľný filter (mení sa mení cca každých 6 mesiacov). Nie sú vhodné do domácnosti so zvieratami, pretože sa filter od srsti zle čistí.

Bezvreckovým typom vysávača je vodný vysávač, ktorý má nádrž na vodu, do ktorej sa zachytávajú vysaté nečistoty (špina, plesne, baktérie, roztoče). Vodu s nečistotou po každom vysávaní jednoducho vylejete a nahradíte čistou.

 

Toto by ste o vysavacoch mali vediet Ako spravne vybrat Ivana Kostkova spotrebitelsky magazin domacnost,elektrospotrebic,upratovanie,poriadok,upratovanie domu,upratovanie bytu,upratovanie nehnutelnosti,vysavace,vysavacov,vykon vysavaca,spotrebitelsky magazin,internetovy magazin,skvele citanie,clanok o vysavacoch,spotrebic,poriadok v domacnosti,upratana domacnost,upratovanie domacnosti,funkcie vysavaca,vlastnosti vysavaca,ucinnost vysavaca,prislusenstvo k vysavacu,filter do vysavaca,visavac,vreckovy bezvreckovy,bezvreckovy vysavac,vodny vysavac,vrecko do vysavaca,ako spravne vybrat

Facebook
Facebook
Pinterest
Pinterest

Autor: admin