Čachtický hrad a jeho desivé tajomstvo

Facebook
Facebook
Pinterest
Pinterest

Na západe Slovenska, pri Novom Meste nad Váhom, nájdete Čachtický hrad, respektívne jeho ruiny. Určite ste už počuli aj o hrôzostrašnej histórii tohto hradu, že sa s ním spája desivé tajomstvo. Taktiež je veľmi známa aj jeho majiteľka, Alžbeta Bátoriová – Nádašdy, alebo krvavá grófka, zapísaná dokonca aj v Guinessovej knihe rekordov ako najpočetnejšia vrahyňa všetkých čias. Zlovestné príbehy o Bátoričke hovoria, že sa rada kúpala v krvi zavraždených panien, aby si zachovala svoju mladosť a krásu. Viac ako 600 dievčat bolo údajne mučených a zabitých na objednávku krvavej grófky priamo v Čachticiach.

cachtice castle hrad cachticky hrad AkoSpravneVybrat internetovy magazin cestovanie Ivana Kostkova web hrady a zamky,,cestovanie,relax,volny cas,Slovensko,zapad,cachticky hrad,cachtice,hrad,vylet na hrad,krvava grofka,alzbeta batory,Batoricka,Batoriova,zamurovana na hrade,tajomstvo,vrahyna,kupala sa v krvi,zachovanie mladosti a krasy,Thurzo,Ficko

 

ZO ŽIVOTA ALŽBETY BÁTORIOVEJ

Alžbeta Bátoriová sa narodila 7. Augusta roku 1560 a napriek šľachetnému pôvodu a kráľovskému životu získala povesť sériovej vrahyne. Narodila sa do šľachtickej rodiny, ktorá vládla Transylvánii, oblasti, ktorá zahŕňa časti dnešného Rumunska, Maďarska a Slovenska. Vo svojich 14 rokoch sa vydala za Františka Nádašdyho, pochádzajúceho z aristokratickej Maďarskej rodiny, ale keďže jej rodné priezvisko malo vyššie spoločenské postavenie ako jeho, ponechala si ho a aj František ho po svadbe prijal za vlastné. Novomanželia žili mnoho rokov na Nádašdyho hrade v Sárvári v Maďarsku a na Čachtickom hrade, kde mala aj niekoľko milencov. So svojím manželom mali päť detí, z toho dve zomreli a v roku 1604 zomrel aj manžel –  vtedy mala Alžbeta 43 rokov.

hrady a zamky cachtice castle hrad cachticky hrad AkoSpravneVybrat internetovy magazin cestovanie Ivana Kostkova web hrady a zamky,,cestovanie,relax,volny cas,Slovensko,zapad,cachticky hrad,cachtice,hrad,vylet na hrad,krvava grofka,alzbeta batory,Batoricka,Batoriova,zamurovana na hrade,tajomstvo,vrahyna,kupala sa v krvi,zachovanie mladosti a krasy,Thurzo,Ficko
Alžbeta Bátoriová

O Čachtickej pani, ako ju volali, po smrti manžela začali chyrovať zvesti o jej mučení a vraždení mladých dievčat. Zoznam trestných činov, ktoré na nich páchala, je priam bizarný. Bola napríklad obvinená z toho, že natrela svoje slúžky medom a nechala ich vonku, aby ich doštípali včely, osy, muchy a mravce. Tiež bola obžalovaná, že služobníctvu nedala vodu a muselo piť vlastný moč, že ich mrzačila nožnicami, nožmi a vlastnými zubami a opaľovala ich rozpálenými železami. Je známe, že služobníctvo pochovávala zaživa, mučila ich na smrť a nútila ich stáť v ľadovej vode až kým neskonali.

 

SÚD A KONIEC KRVAVEJ GRÓFKY

Maďarské úrady sa dopočuli o obžalobách Bátoričky a pridelili Juraja Thurza, palatína z Maďarska, aby vyšetroval jej zločiny a viedol súd, ktorý zahŕňal cez 300 svedectiev. Podľa svedectiev týkajúcich sa služobníctva vysvitlo, že mnohí boli pri zločinoch Alžbetinými spolupáchateľmi a udržiavali dlhé roky mlčanlivosť, najmä o tom, že zabila od 30 do 650 mladých dievčat. Presným počtom si nie je nikto istý, ale toto množstvo uviedli mnohí spolupáchatelia počas súdneho procesu.

 

Na súde služobníctvo vypovedalo, že boli svedkami toho, ako Alžbeta nútila služobníctvo variť a jesť časti vlastného tela. Ďalší služobníci tvrdili, že mŕtvoly dávala pod posteľ a naďalej ich kŕmila, ako keby žili, ešte niekoľko ďalších dní. Jedna slúžka dokonca tvrdila, že bola nútená strkať rozpálené železá do úst a dokonca do vagín dievčat, ktoré mučila. Na základe dôkazov vynesených na svetlo sveta počas celého súdneho konania, traja z Bátoričkiných služobníkov boli odsúdení na trest smrti a ďalší jeden bol doživotne väznený. Sama Alžbeta sa procesu a súdu vďaka jej vplyvnej rodine nezúčastnila, ale bola uväznená v miestnosti na Čachtickom hrade, kde nakoniec zomrela vo veku 54 rokov, dňa 14. Augusta 1614.

 

STRUČNÁ HISTÓRIA ČACHTICKÉHO HRADU

Kým sa Čachtický hrad stal domovom Čachtickej pani, slúžil ako strážny hrad, ktorý mal chrániť cestu na Moravu a západnú hranicu Uhorska. Bol postavený v 13. storočí a slúžil niekoľkým šľachtickým rodom. Matúš Čák, maďarský oligarch, vládol severozápadnému územiu stredovekého Uhorska a Čachtický hrad využíval ako jedno z jeho početných sídiel. Ďalším pánom hradu bol Stibor zo Stiboríc, ktorý pôsobil na ďalších 30 hradoch. Alžbeta bola ďalšou z tých, ktorí na hrade sídlili a určite patrí k najznámejším. Vďaka mýtom, ktoré obklopujú vraždy mladých dievčat, sa hrad preslávil ako „Hrad krvavej grófky“.

cachtice castle hrad cachticky hrad Batoricka krvava pani AkoSpravneVybrat spotrebitelsky magazin internetovy casopis cestovanie Ivana Kostkova web hrady a zamky cachtice castle hrad cachticky hrad AkoSpravneVybrat internetovy magazin cestovanie Ivana Kostkova web hrady a zamky,,cestovanie,relax,volny cas,Slovensko,zapad,cachticky hrad,cachtice,hrad,vylet na hrad,krvava grofka,alzbeta batory,Batoricka,Batoriova,zamurovana na hrade,tajomstvo,vrahyna,kupala sa v krvi,zachovanie mladosti a krasy,Thurzo,Ficko

Silné poškodenie hradu spôsobil český kráľ Přemysl Otakar II. a v 17. storočí začal hrad strácať svoj význam ako ochranný hraničný hrad a začal upadať a pustnúť. V roku 1981 sa na ňom natáčal film Tajomstvo hradu v Karpatoch. Hlavným sídlom Alžbety bol predovšetkým Nádašdyovský kaštieľ nachádzajúci sa v Čachticiach, z ktorého sa ale dochovalo iba torzo steny a bašty. Podľa povestí viedli z pivnice kaštieľa zámocké chodby až na hrad. Boli však zasypané a nikto sa už nedozvie, či to tak skutočne bolo. Rozsiahlou rekonštrukciou prešiel hrad v rokoch 2012-2014.

 

NAVŠTÍVTE ČACHTICKÝ HRAD

Z obce Čachtice sa po značenej trase dostanete na hrad do 45 minút chôdze. Z hradu sa vám naskytne aj pohľad na nádhernú panorámu Karpát, obce a širokého okolia. Dolu v Čachticiach môžete navštíviť kostol, kde bolo pôvodne pochované Alžbetino telo, kým ho nepreviezli späť do jej rodného mesta v Maďarsku. Čachtické múzeum vám odhalí množstvo informácií o hrade a tejto oblasti, najmä z čias stredoveku. Nadrozmerná drevená socha Alžbety Bátoriovej stojí na námestí. To, ktoré časti príbehu o Bátoričke sú skutočné a ktoré sú mýtom nič nemení na tom, že Čachtický hrad bol domovom jednej z najhorších žien, ktoré kedy žili.

 

cachtice castle Alzbeta Batory cachticky hrad AkoSpravneVybrat magazin cestovanie Ivana Kostkova web hrady a zamky cachtice castle hrad cachticky hrad AkoSpravneVybrat internetovy magazin cestovanie Ivana Kostkova web hrady a zamky,,cestovanie,relax,volny cas,Slovensko,zapad,cachticky hrad,cachtice,hrad,vylet na hrad,krvava grofka,alzbeta batory,Batoricka,Batoriova,zamurovana na hrade,tajomstvo,vrahyna,kupala sa v krvi,zachovanie mladosti a krasy,Thurzo,Ficko

Facebook
Facebook
Pinterest
Pinterest

Autor: admin